Ayakkabı Nasıl Yapılır?

Ayakkabı Nasıl Yapılır?

İnsanların ayaklarını zararlı maddelerden koruyan, soğuk ve yağışlı havalarda dış çevreye karşı örtme görevi sağlayan, kumaş-deri ve benzeri malzemelerden yapılan ürünlere ayakkabı diyebiliriz. Ayakkabının üretim ve yapım aşamalarında nasıl bir süreç işlendiği konusunda sizlere bu detaylardan bahsederek açıklayalım.

 

Ayakkabı Üretim Aşaması

 

1- Gerekli Malzemeler

 

  • Kaliteli gerçek deri
  • Taban (kösele politaban, neolit veya hazır taban seçenekleri)
  • Ayakkabı kalıbı
  • Astar

 

2- Ayakkabı İmalatı

 

Öncelikle ayakkabının oluşması için model ve ıslampa hazırlığı çok önemlidir. Ayakkabının modeli belirlendikten sonra ıslampası çizilip modeli kalıp üzerinde hazırlanarak deri üzerinde kesim aşamasına getirilmesi gerekir.

 

Ayakkabı Islampa Hazırlığı

Ayakkabı Islampa Hazırlığı

 

Islampa modeli hazırlanmış bir ayakkabının deri üzerinde kesilmesi ile modelin ana hatları oluşturulur. Böylece ayakkabı üretiminde ana hatlar ortaya konulmuş olacaktır.

 

Ayakkabı Model ve Islaampa Kesimi

Ayakkabı Model ve Islampa Kesimi

 

Islanpanın hazırlık aşamasından sonra ortaya konulan saya parçaları saya makinesinde dikilerek ayakkabının iskeleti oluşturulur. Dikilen sayanın parçaları solüsyon denilen tutkal çeşidi ile birbirine geçici olarak tutturulur.

 

Ayakkabı Saya Dikimi

Ayakkabı Saya Dikimi

 

Sayacı tarafından oluşturulan sayanın kalfa tarafından kalıba çekilmesi ile ayakkabının bir benzetme ile ete kemiğe bürünmüş hali ortaya çıkarken, ayakkabının imalatında ve ortaya konulmasında oldukça meşakkatli bir sıralamadan oluştuğunu unutmayın.

 

Ayakkabı Sayasının Kalıba Çekilmesi

Ayakkabı Sayasının Kalıba Çekilmesi

 

Kalıba çekilen saya artık belli bir görünüşe sahip ayakkabının oluşumu için en önemli aşamadır diyebiliriz. Çünkü ayakkabının üretiminde eğer bir hata var ise bu noktada müdahale edilmekte ve düzenleme yapılması daha kolay olmaktadır.

 

Ayakkabı Tabanı Yapımı

Ayakkabı Tabanı Yapımı

 

Taban konusunda yazımızın en başında da belirttiğimiz gibi, kösele mi yoksa hazır taban bir kullanım mı söz konusu olacak, bu durum ayakkabı siparişi veren kişinin zevk ve tercihine göre uygulanır. Kösele tercihinde ise kullanılan köselenin kalitesi oldukça önemli.

 

Ayakkabı İmalatı - El Yapımı Ayakkabı Siparişi

Ayakkabı İmalatı – El Yapımı Ayakkabı Siparişi

 

Sizler de kaliteli ayakkabı siparişi ve herhangi bir yerde gördüğünüz, beğendiğiniz bir ayakkabı modelini özel olarak yaptırmak, el yapımı ayakkabı hizmetinden yararlanmak istiyorsanız aşağıdaki telefondan WhatsApp sipariş hattımız olan 0534 526 79 07 numaralı hat üzerinden iletişim kurabilirsiniz.
Yorumlar

Sipariş Vermek

Beğendiğiniz ayakkabının fotoğrafını, ayak ölçülerinizi varsa şikayetlerinizi detaylıca belirtiyorsunuz.
Ardından 0534 526 79 07 numaralı WhatsApp sipariş hattımız üzerinden yaptırmak istediğiniz modeli ve detayları gönderiyorsunuz.
Telefon & Whatsapp : 0534 526 79 07

Kargo Süresi

Siparişinizi verdikten sonra ayakkabınız üretime girmektedir. Yoğunluğa bağlı olarak 3 ile 15 gün içersinde ayakkabınız kargoya verilir. Bulunduğunuz bölgeye göre kargo süresi 1 ile 3 iş günü içerisinde teslim edilir.

Ödeme Yöntemleri

Geri İade

Bizden doğabilecek problemlerde her türlü düzenleme ve düzeltme işlemi yapılabilmektedir. Fakat ayakkabılar özel olarak tasarlandığı için ayakkabınızda bizden kaynaklı hata yoksa geri iadesi yapılamaz.
Copyright © 2016 Ayakkabı Siparişi